Loading…

Rritet vlera e arit në nivele rekord

  • 30/08/2019 | 13:20

Rritet vlera e arit në nivele rekord

Vlera e arit po vazhdon rritjen. Në fillim të kësaj jave, çmimi i tij arriti në 1,555 dollarë për ons (28 gramë), çmimi ky që nuk ka figuruar që nga viti 2013, trasnmeton Gazeta Metro.


Joni Teves, strateg në UBS, perspektiva e rritjes së arit mbete e fortë.

“Pasiguria e vazhdueshme ka të ngjarë të mbajë arin në të njëjtin trend të fuqishëm rritës”, u shpreh ai.

Ekziston një “prag relativisht i lartë për të lehtësuar shqetësimet e investitorëve” në lidhje me tregtinë. Rendimenti i rënies së bonove gjithashtu e bën arin të duket më tërheqës dhe i sigurt në sytë e tyre. Por, sa më lart mund të shkojë metali?

Teves tha që ari mund të arrijë deri në 1,600 dollarë midis muajve të tanishëm deri në fundin e vitit.

Ari është një reflektor i mirë i rrezatimit elektromagnetik të tilla si dritë infra të kuqe dhe të dukshme, si dhe valëve të radios, është përdorur shume për veshje mbrojtëse për satelitë artificiale, në kostume të mbrojtjes termike dhe helmeta astronautësh gjithashtu në aeroplanët luftë elektronike si EA-6B vagabond./gazetametro.net

 

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë