Loading…

Rritje e frikshme e vrasjeve: Amerikanët gjatë pandemisë kanë blerë armë më shumë se kurrë

  • 05/07/2020 | 19:26

Rritje e frikshme e vrasjeve: Amerikanët gjatë pandemisë kanë blerë armë më shumë se kurrë

Amerikanët janë duke blerë armë më shumë se kurrë më parë, në mes të pandemisë së koronavirusit dhe protestave të mëdha nën moton: Black Lives Matter, transmeton Gazeta Metro.


Shifrat e publikuara nga Shoqata Kombëtare e pushkëve të Amerikës (NRA) tregojnë  se 2.3 milion armë u shitën në vend muajin e kaluar.

Kjo paraqet një rritje prej 145 përqind në të njëjtin muaj vitin e kaluar. Që nga marsi, janë blerë gjithsej 8.3 milion armë, që do të thotë që viti 2020 mund të jetë viti më i lartë ndonjëherë për shitje.

Në Filadelfia gjatë fundjavës së kaluar, shtatë persona u pushkatuan brenda një periudhe prej tre orësh, sipas bashkëpunimit të CNN KYË-TV. Një person u vra dhe dy të tjerë u plagosën rëndë.

Incidentet me të shtënat në Filadelfia janë rritur për 57 përqind nga viti i kaluar, raportoi stacioni, duke cituar të dhënat e policisë. Vrasjet, në 201 nga e hëna, ishin rritur 24 përqind.

Vetëm në javën e parë të qershorit, Departamenti i Policisë në Los Angeles raportoi se vrasjet u rritën 250 përqind në krahasim me javën e kaluar./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë