Loading…

Rrugët që duhet ndjekur në rastin e trenit

  • 14/01/2017 | 14:58

Rrugët që duhet ndjekur në rastin e trenit

Deputeti Ilir Deda është i bindur se treni Beograd – Mitrovicë nuk ndalet me letër proteste BE-së.


“As muri nuk hiqet ashtu. As fletëarrestet e riaktivizuara nuk hiqen kështu.

Thaçi heshtë, Mustafa po ashtu. Me këtë qasje, Qeveria sillet thua se sovraniteti në veri është i BE-së, e jo i Kosovës. Qeveria me këto letra proteste sillet thua se jetojmë në vitet e 90-ta të shekullit të kaluar”, ka thënë Deda.

Ai ka thënë se në vend të letrave proteste, duhet që:

1. Qeveria ta thërret urgjentisht shefin e KFOR-it dhe shefen e EULEX-it dhe t’u thotë që nëse ata nuk e ndalin trenin do ta ndalë shteti i Kosovës;

2. Urgjentisht të mblidhen liderët e partive politike për krijimin e politikës së re shtetërore konsensuale për ruajtjen e sovranitetit dhe qasjes së re karshi Serbisë.

“Në të kundërtën do të vazhdohet me vajtim dhe letra proteste. Thua se nuk jemi shtet. Thua se nuk e shpallëm pavarësinë para 9 vitesh”, ka thënë më tej Deda.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë