Loading…

Ruset kanë edhe një armë të re spektakulare: Lëviz më shpejt se zëri, i gjuan caqet edhe deri 50 km lartësi

  • 08/06/2019 | 22:40

Ruset kanë edhe një armë të re spektakulare: Lëviz më shpejt se zëri, i gjuan caqet edhe deri 50 km lartësi

Në Twitter është publikuar videoja e lansimit të një projektili të fuqishëm nga ana e Ministrisë ruse të mbrojtjes, transmeton Gazeta Metro.


Ekspertët, sipas RT-së, mendojnë se sistemi i ri do të mund të mbrojë regjione të mëdha nga raketat balistike interkontinentale.

Edhe komentuesit në YouTube kanë analizuar këtë armë të fuqishme, e cila lëviz me shpejtësi 4 km në sekondë dhe mund të ndalojë kokat bërthamore armiqësore madje edhe në lartësi prej 50 kilometrash.

Disa thonë se raketa pa dyshim e tejkalon shpejtësinë e zërit, ndërsa dyshojnë se ushtria sigurisht e ka testuar S-500 Prometey-n, sistemin e ri kundër raketave balistike, i cili pritet të hyjë në përdorim në vitin 2020.

/gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë