Loading…

Rusët thonë se e kanë ‘çliruar’ tërësisht Azovstalin nga ‘nazistët’

  • 20/05/2022 | 23:43

Rusët thonë se e kanë ‘çliruar’ tërësisht Azovstalin nga ‘nazistët’

Pas betejës së ashpër disajavore për fabrikën e çelikut në Azovstal, duket se më në fund ushtria ruse ka marrë kontrollin e plotë mbi këtë pjesë të Mariupol, përcjell Gazeta Metro.


Rusët raportuan se grupi i fundit i luftëtarëve në Azovstal, që sipas tyre përbëhet nga një grup i 531 njerëzve, janë dorëzuar më në fund dhe janë kapur nga ushtria ruse.

“Territori i uzinës metalurgjike Azovstal në Mariupol, ku një grup militantësh ukrainas të formacionit nazist Azov është bllokuar që nga 21 prilli i këtij viti, është çliruar plotësisht”, tha gjeneralmajor Igor Konashenkov.

Ministria tha se që nga 16 maji, 2,439 “neo-nazistë nga Azov dhe trupat ukrainase” të bllokuar në fabrikën e çelikut “ulën armët dhe u dorëzuan”, transmeton BBC.

“Grupi i fundit prej 531 militantësh u dorëzua sot”, thuhet më tej në raportimin e tyre.

Ukrainasit qëndruan heroikisht për javë të tëra jo vetëm në Azovstal por në të gjithë qytetin e Mariupolit, mirëpo trysnia e madhe e sulmeve ruse mbi këtë qytet e bëri të veten dhe në fund, për fat të keq të mbrojtësve ukrainas, Rusia e ka nën kontroll qytetin-port të Mariupol./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë