Loading…
Rusët vërejnë diçka misterioze në orbitën e Tokës
  • 21/04/2019 | 09:57

Rusët vërejnë diçka misterioze në orbitën e Tokës

Sateliti thuhet se vepron në orbitën gjeostacionare, në të njëjtën zonë ku ndodhen shumica e satelitëve të komunikacionit dhe satelitit televiziv të Tokës, transmeton Gazeta Metro.


Astronomët nga Instituti i Fizikës Diellore-Tokësore të Bazuar në Irkutsk kanë vërejtur një klasë të re të satelitit manovrues, me gjetjet e tyre të publikuara në një raport të ri të lëshuar përpara një konference të Moskës kushtuar mbetjeve hapësinore.

Studiuesit premtuan të japin më shumë informacione në lidhje me pajisjen misterioze, të ndodhur në Observatorin diellor Sayan në Siberinë lindore duke përdorur teleskopin optik AZT-33IK, gjatë konferencës, e cila do të fillojë të mërkurën dhe do të vazhdojë deri të premten./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë