Loading…
Rusia akuzohet zyrtarisht për rrëzimin e një aeroplani udhëtarësh
  • 25/05/2018 | 11:45

Rusia akuzohet zyrtarisht për rrëzimin e një aeroplani udhëtarësh

Australia dhe Holanda zyrtarisht kanë akuzuar Rusinë për rrëzimin e një aeroplani udhëtarësh.


Që të gjithë 298 njerëzit në aeroplan, që ishte duke udhëtuar nga Amsterdami në Kuala Lumpur, vdiqën kur u shkapërderdh gjatë fluturimit mbi Ukrainën Lindore më 2014, transmeton gazetametro.net

Të enjten, hetuesit ndërkombëtarë të udhëhequr nga holandezët konkluduan se raketa i takonte një brigade ruse.

Ishte hedhur nga një territor i Ukrainës i kontrolluar nga rebelët.

Rusia ka mohuar përfshirjen në shkatërrimin e aeroplanit.

Vendimi i Holandës dhe Australisë u bë i ditur në një deklaratë nga kabineti holandez. /gazetametro.net

Më të fundit
...
  • 24/05/2019 | 20:38
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë