Loading…

Rusia akuzon Azerbajxhanin për shkelje të marrëveshjes së armëpushimit me Armeninë

  • 25/03/2023 | 23:37

Rusia akuzon Azerbajxhanin për shkelje të marrëveshjes së armëpushimit me Armeninë

Rusia akuzoi Azerbajxhanin për shkelje të armëpushimit të ndërmjetësuar nga Moska që i dha fund luftës së vitit 2020 me Armeninë.


“Më 25 mars, një njësi e forcave të armatosura të Azerbajxhanit kaloi vijën e kontaktit në rrethin e Shushës, duke shkelur marrëveshjen e 9 nëntorit 2020″, tha në një deklaratë ministria ruse e mbrojtjes.

Ai tha se paqeruajtësit rusë po marrin masa që synojnë parandalimin e përshkallëzimit dhe provokimeve të ndërsjella.

Më herët të shtunën, ministria e mbrojtjes e Azerbajxhanit tha se ka marrë kontrollin e disa rrugëve ndihmëse në rajonin e saj të shkëputur me shumicë armene të Nagorno-Karabakut, për të cilin ka zhvilluar dy luftëra me armikun e përhershëm Armeninë.

Ministria tha se masat e nevojshme të kontrollit u zbatuan nga njësitë e Ushtrisë së Azerbajxhanit për të parandaluar përdorimin e rrugëve në veri të Lachin për furnizime me armë nga Armenia.

Rruga e vetme që lidh Karabakun me Armeninë, korridori Lachin, ka qenë për muaj të tërë nën bllokadë nga Azerbajxhani, për të cilin Yerevan thotë se ka çuar në një krizë humanitare në enklavë.

Të shtëna të herëpashershme kanë shpërthyer përgjatë kufirit armeno-azerbajxhan dhe në Karabakh që kur një armëpushim i ndërmjetësuar nga Rusia përfundoi luftime gjashtëjavore në vjeshtën e vitit 2020.

Javën e kaluar, kryeministri armen Nikol Pashinyan paralajmëroi kundër një “rreziku shumë të lartë të përshkallëzimit” në Karabakh.

Armenia ka akuzuar gjithashtu paqeruajtësit rusë për dështimin në mbrojtjen e armenëve etnikë që jetojnë në rajonin e trazuar.

Kur Bashkimi Sovjetik u shemb në vitin 1991, separatistët etnikë armenë në Karabakh u shkëputën nga Azerbajxhani. Konflikti që pasoi mori rreth 30,000 jetë.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë