Loading…

Rusia dërgon anije me ambulanca ushtarake drejt Sirisë pas shpërthimit të virusit

  • 25/03/2020 | 15:33

Rusia dërgon anije me ambulanca ushtarake drejt Sirisë pas shpërthimit të virusit

Një anije nga Marina Ruse kaloi ngushticën e Bosforit të Turqisë gjatë rrugës për në Siri të martën e ngarkuar me ambulanca, transmeton Gazeta Metro.


Siria raportoi rastin e saj të parë të koronavirusit të Dielën pas disa javësh duke hedhur poshtë pretendimet e opozitës se sëmundja kishte arritur tashmë në një vend me një sistem shëndetësor të shkatërruar dhe milicitë të mbështetur nga Irani dhe pelegrinët shiitë.

Anija ruse Dvinitsa-50, pjesë e flotës ndihmëse të Moskës, po transportonte të paktën tre ambulanca ushtarake në kuvertën e saj.

Rusia, e cila ka siguruar mbështetje ushtarake për Presidentin Bashar al-Asad që nga viti 2015, operon një strukturë detare në Tartus në Siri dhe një bazë ajrore në Latakia.

Ushtria ruse tha të hënën se asnjë nga ushtarakët e saj nuk kishte kontraktuar koronavirusin.

Ministri rus i mbrojtjes Sergei Shoigu u testua për virusin pasi u kthye nga Siria këtë javë, njoftoi të martën agjensia e lajmeve TASS e Rusisë. Ai testoi negativ./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë