Loading…
Rusia e mbështet ndarjen e Kosovës, nëse për këtë pajtohet Serbia
  • 10/08/2018 | 16:15

Rusia e mbështet ndarjen e Kosovës, nëse për këtë pajtohet Serbia

Zëvendësministrja e jashtme ruse Maria Zakharova, gjatë një vizite në Serbi, pas takimit me ministrin serb të Punëve të Jashtme, Ivica Dacic, e pyetur nëse Rusia e mbështet një marrëveshje në mes të Serbisë dhe Kosovës, për ndarje të kësaj të fundit, ka thënë se Rusia do ta mbështeste atë nëse për të do të pajtohej edhe Serbia.


I pyetur nëse Rusia do ta ketë problem ndryshimin e kufijve në Ballkan, me propozimin për të ndarë Kosovën dhe caktimin e kufijve, ajo ka thënë se “kjo është më shumë një pyetje për Serbinë dhe qytetarët serbë” dhe se Rusia mbetet në përputhje me pozitën e saj, e cila, tha ajo, nuk është pozicion teorik, por praktik i bazuar në të drejtën ndërkombëtare, përcjell gazetametro.net.

Zakharova tha, që Rusia nuk do të pranojë shtrembërim të kujtesës historike, dhe ndarja e Kosovës sipas saj pa referendum, është një shembull unik në Europë. /gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë