Loading…

Rusia e vendos në listën e të kërkuarve fituesen ukrainase të Eurovizionit

  • 21/11/2023 | 16:13

Rusia e vendos në listën e të kërkuarve fituesen ukrainase të Eurovizionit

Rusia ka shtuar fituesen ukrainase të konkursit të këngës në Eurovizion, Jamala në listën e saj të të kërkuarve, sipas mediave shtetërore.


Këngëtarja, emri i vërtetë i së cilës është Susana Jamaladinova, siç shkruan bbc, thuhet se është akuzuar për përhapjen e informacioneve të rreme për forcat e armatosura ruse.

Kremlini shpesh ngre akuza të tilla kundër atyre që ndajnë detaje të pushtimit rus të Ukrainës që bien ndesh me linjën e tij zyrtare.

Jamala ka qenë hapur kritik ndaj pushtimit rus të Ukrainës.

Ajo u vendos në listën e të kërkuarve muajin e kaluar, sipas faqes së pavarur ruse të të drejtave të njeriut Mediazona. Detajet e listimit u morën vetëm të hënën.

Kanali rus i lajmeve të fundit Telegram Shot pretendoi se Jamala ishte në listën për postimin e “falsifikimeve” në lidhje me mizoritë në qytetin ukrainas të Bucha në 2022.

Kremlini ka mohuar përgjegjësinë për masakrën që ndodhi atje ndërsa trupat ruse pushtuan periferinë e Kievit, pavarësisht se ka prova se kjo ishte vepër e forcave ruse.

Jamala, e cila aktualisht ndodhet në Australi, iu përgjigj lajmit për vendosjen e saj në listë duke postuar një foto të saj para Operës së Sidneit me një lidhje për një artikull në lidhje me të dhe një emoji në fytyrë.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë