Loading…

Rusia humbi 1,040 ushtarë dhe 12 tanke në një ditë në luftën e saj në Ukrainë

  • 16/03/2023 | 21:37

Rusia humbi 1,040 ushtarë dhe 12 tanke në një ditë në luftën e saj në Ukrainë

Sipas Kievit, forcat ruse vazhdojnë të pësojnë humbje të mëdha trupash dhe pajisjesh në luftën e tyre në Ukrainë.


Në një përditësim të enjten, Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura të Ukrainës tha se 1,040 trupa ruse ishin vrarë gjatë 24 orëve të mëparshme.

Kjo e çoi numrin total të humbjeve të trupave ruse që nga fillimi i luftës në 162.560.

Aty u tha gjithashtu se Rusia kishte humbur 12 tanke dhe 11 automjete të blinduara një ditë më parë.

Kjo e çoi numrin total të humbjeve të tankeve në 3,504 gjatë rrjedhës së luftës dhe numrin e humbjeve të automjeteve të blinduara në 6,810, sipas Kievit.

Kyiv fillimisht filloi të raportonte më shumë se 1000 vdekje ditore ruse në shkurt, një shifër e cila është tejkaluar disa herë.

Shifrat e fundit të Ukrainës, për të cilat Newsweek thotë se ka kontaktuar Ministrinë Ruse të Mbrojtjes me email, nuk janë verifikuar në mënyrë të pavarur.

Por ato vijnë mes raporteve për humbje të konsiderueshme ruse si në personel ashtu edhe në pajisje, ndërsa lufta e ashpër disamujore për qytetin Bakhmut të Donetskut vazhdon të tërbohet.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë