Loading…

Rusia kundër formimit të Ushtrisë së Kosovës

  • 16/03/2017 | 15:17

Rusia kundër formimit të Ushtrisë së Kosovës

Përveç Serbisë, natyrisht që edhe Rusisë i pengon themelimi i Ushtrisë së Kosovës. Këtë e ka përsëritur edhe një herë zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme të Rusisë, Maria Zaharova.


Në konferencë për media, Zaharova theksoi se formimi i Ushtrisë së Kosovës është në kundërshtim me Rezolutën 1244 të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara.

“Vlerësojmë se transformimi i forcave të sigurisë së Kosovës në ushtri të vërtetë të Kosovës, pavarësisht qëndrimit të Beogradit dhe serbëve të Kosovës, paraqet hap absolutisht të papërgjegjshëm. Për më tepër, ai është edhe i rrezikshëm për Ballkanin dhe gjithë kontinentin evropian”, ka thënë Zaharova.mariazaharova

Për më tepër, kujtojmë se nisma e Presidentit Hashim Thaçi për projektligjin që bën transformimin e FSK’së në Ushtri nuk ka hasur mirëkuptimin as të Amerikës e as të Aleancës Ushtarake, NATO. /gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë