Loading…

Rusia në panik kërkon rekrutë të rinj, ndryshon ligjin për ushtri pas dështimeve në fushëbetejat e Ukrainës

  • 20/05/2022 | 22:47

Rusia në panik kërkon rekrutë të rinj, ndryshon ligjin për ushtri pas dështimeve në fushëbetejat e Ukrainës

Në shenjë të nevojës urgjente të Rusisë për të rritur përpjekjet e saj të luftës në Ukrainë, parlamenti i Rusisë tha të premten se do të shqyrtonte një projekt-ligj që do të lejonte rusët mbi 40 vjeç dhe të huajt mbi 30 vjeç të regjistroheshin në ushtri, transmeton Gazeta Metro.


Faqja e internetit e Dumës ruse, thotë se masa do të lejojë ushtrinë të përdorë aftësitë e profesionistëve të lartë.

“Përdorimi i armëve me precizion të lartë, trajtimi i armëve dhe pajisjeve ushtarake kërkon ekspertë shumë të kualifikuar. Përvoja tregon se ata bëhen të tillë në moshën 40-45 vjeç”, thuhet.

Më parë, vetëm rusët e moshës 18 deri në 40 vjeç dhe të huajt nga 18 deri në 30 vjeç mund të bashkoheshin me ushtrinë për herë të parë.

Rusia ka pësuar dështime të mëdha dhe humbje të mëdha në fuqi punëtore dhe pajisje në luftën 86-ditore, gjë që ka bërë që analistët ushtarakë perëndimorë të besojnë se më shumë trupa duhet të mobilizohen urgjentisht, shkruan AJB.

Duma tha se nisma e planifikuar do të lehtësonte gjithashtu punësimin e mjekëve civilë, inxhinierëve dhe specialistëve të operacioneve dhe komunikimeve./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë