Loading…

Rusia nis mbylljen e Linkedin

  • 17/11/2016 | 14:12

Rusia nis mbylljen e Linkedin

  Roskomnadzor, enti qeveritar rus për kontrollin e mediave dhe telekomunikimeve, ka njoftuar se u ka kërkuar furnizuesve të internetit bllokimin e rrjetit social Linkedin, i njohur për kontaktet profesionale.

Më 10 nëntor, një gjykatë në Moskë rrëzoi kërkesën e Linkedin kundër bllokimit dhe rrjedhimisht autoriteti mbikëqyrës ka nisur procedurat e mbylljes.

Roskomnadzor akuzon rrjetin social se ka shkelur ligjin për trajtimin e të dhënave personale duke mos arkivuar ato të abonentëve të tij në territorin rus.

Linkedin u ble nga Microsoft qershorin e kaluar për 26.2 miliardë dollarë, blerja më e madhe nga ana e kolosit të Redmond.

Rrjeti social për profesionistët është themeluar në vitin 2002 dhe sot numëron mbi 400 milionë abonentë në të gjithë botën.

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë