Loading…

Rusia nuk kthehet në samitin G8

  • 13/01/2017 | 17:32

Rusia nuk kthehet në samitin G8

Rusia ka bërë të ditur se nuk do të marrë pjesë në takimet e vendeve më të industrializuara G8, dy vite pasi ishte dëbuar nga ky samit pas aneksimit të rajonit të Krimesë, transmeton gazetametro.net

Moska zyrtare tha se nuk e ka ndërmend t’i ribashkohet këtij blloku edhe nëse merr ftesë për rikthim. Në samitin e G8 mblidhen vendet me ekonominë më të zhvilluar për të diskutuar rreth çështjeve globale, nga zhvillimi ekonomik deri te terrorizmi.

Dmitry Peskov, zëdhënës i Kremlinit tha se përfshirja e Rusisë në G8 ‘nuk është diskutuar fare në Moskë’, kjo pasi Rusia ishte suspenduar nga samiti që përfshin Britaninë e Madhe, SHBA’në, Francën, Gjermaninë, Italinë, Japoninë dhe Kanadën në mars të 2014’s. Prej atëherë, samiti ka marrë emrin G7. /gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë