Loading…

Rusia paralajmëron ndërtimin e një baze ushtarake në Serbi

  • 09/08/2022 | 21:24

Rusia paralajmëron ndërtimin e një baze ushtarake në Serbi

Rusia po synon që ta ndërtojë një bazë ushtarake në territorin e Serbisë.


Këto pretendime i bëri ambasadori rus në Serbi, Aleksandr Botsan-Kharchenko të hënën, raporton Euroweeklynews.

“Ngritja e një baze ushtarake ruse në Serbi është një çështje sovrane e vendit. Plus, është një çështje e interesave të Rusisë”, tha ai në një intervistë për SM News.

Ky lajm vjen pas raportimeve se një statujë e dhuruar nga Bashkimi Sovjetik, u hoq nga piedestali i saj në Helsinki, Finlandë, duke zemëruar kështu Rusinë.

Kujtojmë se Serbia është një shtet miqësor me Rusinë dhe nuk ka vendosur asnjë masë sanksioni ndaj tyre, përkundër pushtimit rus në Ukrainë.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë