Loading…

Rusia përzihet në mbledhjen e përbashkët Kosovë-Shqipëri për nder të 28 nëntorit

  • 30/11/2022 | 07:56

Rusia përzihet në mbledhjen e përbashkët Kosovë-Shqipëri për nder të 28 nëntorit

Ambasadori i Rusisë në Beograd, Aleksandër Bocan-Kharchenko, ka reaguar në lidhje me mbledhjen e përbashkët mes dy kuvendeve shqiptare që u mbajt për nder të 28 nëntorit në Tiranë.


Sipas diplomatit rus, Bashkimi Evropian duhet të shqetësohet për mesazhet që u përçuan nga Kosova dhe Shqipëria, sepse siç u shpreh ai, qëllimi i seancës ishte krijimi i “Shqipërisë së Madhe”.

“Duket se BE-ja ka marrë, siç pritej, mesazhe alarmante nga Tirana nga seanca e përbashkët e Kuvendit të Shqipërisë dhe Kuvendit të Kosovës në frymën e idesë së ‘Shqipërisë së Madhe’”, tha ai, transmeton mediumi ballkanik N1.

Bocan-Kharchenko vazhdoi propagandën duke përdorur ish-udhëheqësit e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës që po gjykohen në Hagë për krime të pretenduara lufte.

“Këto janë mesazhe që lavdërojnë UÇK-në dhe liderët e saj, të cilët akuzohen për krime kundër njerëzimit”.

Gjithashtu, Bocan-Kharchenko kundërshtoi edhe përfshirjen e planit franko-gjerman në axhendën e dialogut mes Kosovës dhe Serbisë, të ndërmjetësuar nga BE-ja.

Ai ka vlerësuar se Perëndimi edhe një herë po i hedh benzinë​​zjarrit duke insistuar që palët të fokusohen në “kornizën e re” për normalizim të raporteve.

“Perëndimi e uli tensionin e shkaktuar nga çështja e targave, të cilin Prishtina e krijoi artificialisht, por nuk e bëri me qëllimin e normalizimit të situatës. Tani po i hedh sërish benzinë ​​zjarrit”.

Kujtojmë se Bocan-Kharchenko vazhdimisht propagandon duke deklaruar se Perëndimi, veçanërisht Shtetet e Bashkuara të Amerikës, duan ta përdorin çështjen e Kosovës, për të bërë presion ndaj Aleksandër Vuçiç’it për t’iu bashkuar sanksioneve anti-ruse.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë