Loading…

Rusia planifikon të shkëputet nga interneti

  • 11/02/2019 | 15:14

Rusia planifikon të shkëputet nga interneti

Rusia po planifikon të bëj një test ndaj luftës kibernetike duke bërë shkëputje për një kohë të shkurtër nga interneti, transmeton Gazeta Metro.


Sipas autoriteteve ruse testimi do të thotë që kalimi i të dhënave në mes të qytetarëve dhe organizatave ruse mbetet brenda Rusisë dhe nuk qarkullon ndërkombëtarisht,

Prova është pjesë e projektligjit, i quajtur Programi Kombëtar i Ekonomisë Digjitale, i cili kërkon nga autoritetet ruse të garantojnë se mund të veprojnë vetëm në rast se fuqitë e huaja e izolojnë Rusinë nga interneti.

NATO-ja dhe aleatët e saj kanë kërcënuar Rusinë me sanksione të reja për sulmet kibernetike dhe ndërhyrjet e tjera në internet, të cilat Moska në vazhdimësi I ka mohuar

Testimi pritet të ndodhë para prillit, por data e saktë nuk dihet ende.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë