Loading…

Rusia pritet të dhurojë 100 milion doza të vaksinës ‘Sputnik V’ për Indinë

  • 16/09/2020 | 15:26

Rusia pritet të dhurojë 100 milion doza të vaksinës ‘Sputnik V’ për Indinë

Fondi i pasurisë sovrane të Rusisë ka rënë dakord të dhurojë 100 milion doza të vaksinës së saj të koronavirusit, Sputnik-V, për kompaninë indiane të ilaçeve Dr Reddy’s Laboratories, transmeton Gazeta Metro.


Marrëveshja vjen pasi Fondi Rus i Investimeve Direkte (RDIF) arriti marrëveshje me prodhuesit indianë për të prodhuar 300 milion doza të vaksinës në Indi, e cila është një konsumator i madh i naftës dhe armëve ruse.

Dr Reddy’s, një nga kompanitë kryesore farmaceutike të Indisë, do të kryejë provat klinike të Fazës III të vaksinës në Indi, në pritje të miratimit rregullator, tha RDIF në një deklaratë.

Dorëzimet në Indi mund të fillojnë në fund të vitit 2020, tha ajo, duke shtuar se kjo ishte subjekt i përfundimit të provave dhe regjistrimit të vaksinës nga autoritetet rregullatore në Indi.

Rusia ishte vendi i parë që licencoi një vaksinë të re të koronavirusit para se të kishin përfunduar provat në shkallë të gjerë të Fazës III, duke nxitur shqetësim midis shkencëtarëve dhe mjekëve për sigurinë dhe efikasitetin e goditjes.

Nuk kishte detaje në lidhje me çmimin e vaksinës, por RDIF ka thënë më parë se nuk synonte të bënte një fitim, vetëm duke mbuluar kostot.

Marrëveshja vjen ndërsa rastet e koronavirusit të Indisë u rritën 5 milion të mërkurën, duke grumbulluar presion mbi spitalet që po përballen me furnizime jo të besueshme të oksigjenit që u duhen për të trajtuar dhjetëra mijëra pacientë kritikë.

India është vetëm vendi i dytë në botë që kalon momentin e zymtë dhe tha këtë javë se po shqyrton dhënien e një autorizimi emergjent për një vaksinë, veçanërisht për të moshuarit dhe njerëzit në vendet e punës me rrezik të lartë.

Rusia ka faturuar Sputnik-V si vaksinën e parë kundër koronavirusit që është regjistruar në botë. Provat e Fazës III, që përfshijnë të paktën 40,000 njerëz, filluan në Rusi në 26 gusht por ende nuk kanë përfunduar./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë