Loading…

Rusia teston armën e re nukleare: Thotë se mund të shkaktoj tsunami

  • 03/05/2021 | 13:25

Rusia teston armën e re nukleare: Thotë se mund të shkaktoj tsunami

Rusia duket se ka arritur ta zhvillojë armën e saj të re nukleare, të aftë të godasë shtratin e detit dhe të përmbytë zonat bregdetare, duke përplasur mbi to atë që ekspertët e quajnë “një tsunami radioaktiv”.


Specialistë të mbrojtjes kanë shprehur shqetësime rreth “super-silurit”, të cilën Moska e ka pagëzuar me emrin “The Poseidon 2M39 torpedo”. Mësohet se ajo mund të shkatërrojë qytete të tëra duke lënë pas një radioaktivitet toksik.

Siluri i frikshëm bërthamor rus pritet të kalojë nëpër disa teste të reja kyçe. E quajtur ndryshe “arma apokaliptike e tsunamit”, e para e këtij lloji, “Poseidon 2M39 torpedo” është bërë në mënyrë të tillë që të kalojë oqeanet e botës e të shkaktojë një “knockout” termonuklear kundër një shënjestre bregdetare apo qyteti.

Të dhënat që kanë rrjedhur në media, tregojnë se Poseidoni është një silur gjigand, 2 metra i gjerë e gati 20 metra i gjatë, që udhëton me një shpejtësi prej 70 nyjesh detare. Zyrtarët rusë i nxorrën gabimisht informacionet e para rreth saj në 2015-n, ndërsa tani duket se po përgatitet testimi.

Fuqia bërthamore i jep silurit një rreze të gjatë veprimit, ç’ka i shtyn ekspertët të besojnë se për të goditur shenjestrën e tij, Poseidoni mund të udhëtojë përmes oqeanit Atlantik e atij Paqësor, dhe shpejtësia e madhe që ka, do ta bënte mjaft të vështirë zbulimin nga forcat amerikane.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë