Loading…

Rusia urdhëron pezullon tubacionin e naftës nga Kaspiku, 1 % e furnizimit global rrjedh aty

  • 06/07/2022 | 18:21

Rusia urdhëron pezullon tubacionin e naftës nga Kaspiku, 1 % e furnizimit global rrjedh aty

Sipas raporteve një gjykatë ruse ka urdhëruar pezullimin për 30 ditë të Caspian Pipeline Consortium (CPC), njëri prej tubacioneve më të mëdha në botë që sjell naftën nga Kazakstani në Detin e Zi duke i shtuar edhe një shqetësim furnizimit global me naftë, transmeton Gazeta Metro.


CPC që transporton rreth 1 % të naftës në botë dhe përfshinë edhe gjigantët amerikanë Chevron dhe Exxon ka njoftuar se vendimi i gjykatës për pezullimin e operacioneve të ndërlidhura me trajtimin e rrjedhjeve të naftës dhe se konsorciumi duhet të zbatojnë atë ka raportuar agjencia e lajmeve Reuters.

Ky tubacion është në vëmendjen që prej se Rusia nisi luftën në Ukrainë, që ka kufizuar eksportet ruse me rezultat rritjen e çmimeve të naftës.

Shtetet e Bashkuara të Amerikës i ka imponuar sanksione naftës ruse por ka lejuar që rrjedha nga Kazakistani përmes Rusisë duhet të vazhdojnë pa pengesë.

Tubacioni ka eksportuar deri në 54 milionë ton nga Kazakistani vitin e kaluar nga Deti i Zi. Çdo ndalim i rrjedhës nga atje do të shtonte edhe më shumë tension krizës globale të naftës, më e madhja që nga

Disa media kanë raportuar se ky pezullim i rrjedhës nuk është e rastësishme dhe erdh ivetëm dy ditë pasi që Presidenti i Kazakistanit Kassym-Jomart Tokayev told i kishte ofruar Presidentit të Këshillit të Evropës, Charles Michel, të dërgojë më shumë naftë në BE./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë