Loading…

Sa është rritur kostoja e ndërtimit në Kosovë, në vitin 2022

  • 10/03/2023 | 19:21

Sa është rritur kostoja e ndërtimit në Kosovë, në vitin 2022

Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK) ka publikuar indeksin e kostos së ndërtimit për tremujorin e katërt të vitit 2022, ku thuhet se pati rënie për -0.6%, krahasuar me tremujorin e tretë të 2022.


Sipas ASK-së, rënie më të madhe kishte te: energjia -42.8% dhe materialet -0.3%.

“Ndërsa, rritje kishte te: makineritë (3.9%); kostot e tjera (1.4 %); dhe pagat (0.9%). Ndërkaq, krahasuar TM4 2022 me të njëjtën periudhë të vitit paraprak (TM4 2021), Indeksi i Kostos së Ndërtimit pati rritje për 16.7%. Rritja e indeksit, kryesisht u vërejt te: transporti (40.4%); makineritë (17.8%); materialet (17.6%); kostot e tjera (12.5%); dhe pagat (9.6%). Ndërsa, rënie u vërejt te energjia (-15.2% )”, thuhet në njoftim.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë