Loading…

Sa fitojnë pastruesit në Zvicër?

  • 11/11/2021 | 10:22

Sa fitojnë pastruesit në Zvicër?

Pastruesit në Zvicër fitojnë mesatarisht 31 franga në orë. Por, si me çdo gjë në Zvicër, pagesa do të varet kryesisht nga kantoni.

Në një bazë krahasuese, pastruesit priren të jenë në fundin më të ulët të shkallës së pagave. Është i njëjti rast në Zvicër, megjithëse në krahasim me vendet fqinje, pagat e pastrimit janë relativisht të larta. Në të gjithë vendin, pastruesit në Zvicër fitojnë mesatarisht 31 franga në orë, përcjell albinfo.ch.

Por si një studim i kohëve të fundit i bërë nga agjencia zvicerane e punëtorëve shtëpiak Quitt, shuma që mund të fitoni do të ndryshojë ndjeshëm nga kantoni në kanton.

Si funksionojnë pagat në Zvicër?

Siç ka raportuar më parë “The Local”, Zvicra nuk ka një pagë minimale në nivel federal, megjithëse disa kantone kanë vendosur minimumet e tyre.

Qyteti i Bazelit, Neuchâtel, Jura dhe Gjeneva, dhe Ticino që flet italisht kanë vendosur standarde të pagave minimale, përcjell tutje albinfo.ch.

Thënë kështu, punëtorët në të gjitha industritë kanë një pagë minimale relativisht të lartë, për shkak të sindikatave dhe marrëveshjeve kolektive.

Vlera e këtyre marrëveshjeve kolektive mund të shihet nga fakti se në të gjitha kantonet zvicerane, përfshirë ato me pagë minimale, pastruesit fitojnë më shumë se minimumi ligjor.

Sa fitojnë pastruesit në çdo kanton zviceran?

Pastruesit në disa kantone fitojnë më shumë se mesatarja prej 31 frangash, me shumicën e këtyre kantoneve me pagesë më të lartë në pjesën gjermanishtfolëse të vendit.

Pastruesit në Zvicrën frëngjisht dhe italisht-folës fitojnë më pak. Pastruesit në Schwyz fitojnë 32,15 në orë. Pastruesit në Nidwalden fitojnë 32 CHF dhe 31,85 në Cyrih.

Në anën tjetër të spektrit, pastruesit në Neuchâtel fitojnë 25,50 franga në orë. Ndërsa kjo është shumë më e ulët se homologët e tyre zviceranë, ajo është ende shumë më e lartë se minimumi ligjor prej 20.08. Pastruesit në Gjenevë (26,80 CHF), Ticino (27,10) dhe Vaud (27,80) janë gjithashtu ndër më të paguarit.

Pse varianca?

Ka një sërë faktorësh që mbështesin pse të ardhurat e pastruesve ndryshojnë nga kantoni në kanton. Në disa kantone, si në Graubünden, pastruesit fitojnë 31,70 CHF, që është kryesisht për shkak të kërkesës së lartë në kanton për shkak të numrit të apartamenteve për pushime. Kantonet me nivele më të larta të ardhurash dhe taksa më të ulëta gjithashtu priren t’i paguajnë më mirë pastruesit, tha zëdhënësi i Quitt, Bernhard Bircher-Suits për gazetën zvicerane 20 Minutes.

“Pagat janë më të lartat në kantonet me të ardhura të larta dhe me taksa të ulëta,” tha ai.

Arsyeja e pagave më të ulëta në pjesët frëngjisht dhe italisht-folëse të vendit është të paktën pjesërisht për shkak të një numri më të madh të punëtorëve ndërkufitarë, tha Bircher-Suits, si dhe një përqindje më të lartë të njerëzve që punojnë me para në punë.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë