Loading…

Sa kohë duhet të kalojë që të jetë një kohë e gjatë pa bërë seks?

  • 04/06/2023 | 14:46

Sa kohë duhet të kalojë që të jetë një kohë e gjatë pa bërë seks?

Arsyet e mëposhtme për regjimin seksual janë më të rëndësishme se sa shpeshtësia.


“Sa shpesh bëni seks me partnerin tuaj?”.

Është një pyetje që vjen shpesh, megjithëse në mënyrë paraprake, duke i ekspozuar disa nga pasiguritë tona më të thella për marrëdhëniet tona intime.

Pak prej nesh nuk e kanë vrarë ndonjëherë mendjen: Sa shumë seks duhet të bëjmë? Po sikur të bëjmë seks më pak sesa miqtë tanë? A është marrëdhënia jonë e destinuar të marrë fund nëse nuk bëjmë seks mjaftueshëm? Dhe, nga ta dimë se po bëjmë seks mjaftueshëm? Këto pyetje janë me të meta, sepse sa shpesh kemi marrëdhënie seksuale nuk adreson nëse është apo jo seks i mirë, i keq apo i pakënaqshëm. Megjithatë, frekuenca në të cilën jemi seksualisht intimë mund të luajë një rol në kënaqësinë tonë seksuale dhe në marrëdhënie. Pra, sa shpesh po bëjnë seks shumica e çifteve? Dhe çfarë domethënie ka kjo për cilësinë dhe kënaqësinë tonë të marrëdhënies?

Përgjigjet më të zakonshme

Para se të trajtojmë shpeshtësitë e ndryshme të aktivitetit seksual dhe çfarë do të thotë për marrëdhënien tonë dhe kënaqësinë seksuale, vlen të përmendet frekuenca më e zakonshme e aktivitetit seksual që çiftet mesatare raportojnë të kenë në dhomat e gjumit në të gjithë vendin.

Në një studim mbi 26,000 amerikanë, i cili u botua në Arkivat e Sjelljes Seksuale, pjesëmarrësit raportuan se kishin marrëdhënie seksuale 54 herë në vit, që mesatarisht arrijnë në rreth një herë në javë. Kjo frekuencë e raportuar u zbulua të ishte rreth 9 ndërveprime seksuale në vit më e ulët, pasi një studim i ngjashëm është kryer në vitin 1990. Sondazhi përfshinte ata që ishin beqarë, në njohje, të martuar dhe bashkëjetues. Kur autorët i shqyrtonin në mënyrë të veçantë çiftet e martuara, frekuenca mesatare seksuale ishte pak më e ulët, në 51 takime seksuale në vit, ose mesatarisht vetëm më pak se një herë në javë.

Përgjigjia më e lumtur

Sa të lumtur janë çiftet që kanë seks në mesataren kombëtare, që është rreth një herë në javë? Ndërsa shumica prej nesh mund të jenë të prirur për të besuar se më shumë seks është e lidhur me më shumë lumturi, hulumtimi sugjeron se kjo nuk është plotësisht e vërtetë. Në një studim mbi 30,000 amerikanë, të botuar në revistën e Shkencave Sociale Psikologjike dhe të Personalitetit, hulumtuesit shqyrtuan marrëdhënien mes asaj se sa shpesh çiftet raportuan të kishin marrëdhënie seksuale dhe nëse kjo lidhej me nivelin e tyre të lumturisë. Studiuesit arritën në përfundimin se çiftet që bënin seks një herë në javë ishin më të lumtur, ndërsa çiftet që raportuan se kishin marrëdhënie seksuale 2, 3 (ose më shumë) herë në javë, nuk ishin më të lumtur se ata që kishin marrëdhënie seksuale një herë në javë. Ata ende raportojnë se janë mjaft të lumtur, por hulumtimi sugjeron se ata ishin po aq të lumtur sa çiftet që kishin marrëdhënie seksuale në mesataren kombëtare.

Pra, çiftet që kanë marrëdhënie seksuale mesatarisht një herë në javë janë të lumtur. Dhe çiftet që kanë seks më shpesh sesa ato janë po aq të lumtur. Por, ç’të themi për ata që kemi marrëdhënie seksuale më pak se një herë në javë?

Përgjigjia potencialisht problematike

Studimi i përshkruar më sipër, i cili u përqendrua në frekuencën seksuale dhe lumturinë, arriti në përfundimin se ata që kishin marrëdhënie seksuale më pak se një herë në javë raportuan nivele më të ulëta të lumturisë sesa ata që kishin marrëdhënie seksuale një herë në javë (ose më shumë). Por sipas studimeve të tjera dhe ekspertëve të kësaj fushe, ka një sasi të konsiderueshme të frekuencave seksuale më të ulëta se mesatarja. Në një nga studimet e pakta në temën e “martesave pa gjini”, 16 për qind e 6,029 pjesëmarrësve raportuan se nuk kishin marrëdhënie seksuale gjatë muajit të fundit. Autori kryesor i këtij studimi, Dr. Donnolly, ka vlerësuar gjithashtu se 15 përqind e çifteve nuk kanë pasur seks gjatë 6 muajve të fundit. Duke përdorur një njësi pak më të ndryshme të matjes, autori i librit ‘Sex Wedding Starved’, Michele Weiner Davis, përcakton një “martesë pa seks” si një në të cilën çiftet kanë seks 10 herë në vit ose më pak.

Arsyet përse nuk po bëni seks kanë më shumë rëndësi

Frekuenca me të cilën ne bëjmë seks merr shumë vëmendje, sepse është mënyra më e lehtë për të matur dhe krahasuar jetën tonë seksuale me bashkëmoshatarët tanë. Por, duke pasur shumë seks të keq nuk do të bëjë që dikush të jetë i lumtur, as nuk do t’ju lërë të ndiheni të kënaqur. Është e rëndësishme të kuptojmë arsyet pse nuk kemi marrëdhënie seksuale më shumë se sa shpesh e kemi atë. Kjo është, nëse ne po zihemi ose nuk e dashurojmë më partnerin tonë, të mos bësh seks mund të jetë një simptomë e një problemi shumë më të madh. Megjithatë, nëse jemi thjesht të zënë, të sëmurë, në prindërim, ose të identifikohemi si aseksualë (dhe lista vazhdon) atëherë mund të jetë më tepër rrethanore dhe asgjë për të pasur panik.

Është e rëndësishme të kujtoni se seksi i mirë, i kënaqshëm, edhe në qoftë se është një herë në muaj ose më pak, mund të jetë më i pëlqyeshëm se sa të bësh seks një herë në javë kur nuk nxit kënaqësi seksuale ose ndjenjat e intimitetit dhe afërsisë.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë