Loading…
Sa më shumë kohë që kalojmë me nënën, aq më gjatë jeton ajo
  • 13/11/2018 | 22:28

Sa më shumë kohë që kalojmë me nënën, aq më gjatë jeton ajo

Një studim i kryer së fundi nga Universiteti i Kalifornisë ka zbuluar se personat me moshë rreth 70 vjeç kanë qenë më të vetmuar, që është edhe shkaktar i madh i dobësimit të shëndetit.


Hulumtimi që është kryer me 1604 persona, ka rezultuar se 43 për qind të grave të intervistuara ndiheshin të vetmuara, transmeton gazetametro.net.

Ajo që brengosë më së shumti nga ky studim, është se 23% prej tyre kishin vdekur brenda gjashtë viteve, sa ishte kryer studimi.

Si shkenctarët, ashtu edhe mjekët shum herë kanë treguar se vetmia është një shkaktar që ndikon negativisht në shëndetin tonë.

Ata apelojnë që është mirë të kalojmë kohë me ata që dëshirojmë vërtetë, sidomos prindërit, pasi që kjo ua zgjatë jetën atyre./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë