Loading…
Sa milionë euro u ka shteti borxh qytetarëve dhe bizneseve?
  • 05/10/2018 | 07:27

Sa milionë euro u ka shteti borxh qytetarëve dhe bizneseve?

Zyra Kombëtare e Auditimit ka bërë publike shifrën e borxhit shtetëror ndaj bizneseve dhe qytetarëve dhe anasjelltas.

Shefi i ZKA-së, Besnik Osmani në një intervistë në emisionin ‘Jeta në Kosovë’ tha se shteti ka rreth 200 milionë euro borxh ndaj bizneseve dhe qytetarëve ndërsa këta të fundit i kanë borxh shtet rreth 565 milionë euro.

“Detyrimet e papaguara në fund të vitit të kaluar, në raportin e fundit që e kemi bërë sillet rreth 200 milionë euro, prej tyre janë 170 milionë të nivelit qendror dhe janë 30 milionë euro të komunave. Ndërsa shuma e detyrimeve kontingjente e cila potencialisht mund të ndikojë buxhetin tonë është 140 milionë, 76 në nivelin qendror dhe 66 milionë në nivelin lokal”, tha Osmani.

Ndërsa sipas tij sot shtetit qytetarët dhe bizneset i kanë 565 milionë euro, prej tyre 403 milionë nivelit qendror dhe 162 milionë në nivelin lokal.

 

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë