Loading…

Sa shpesh duhet ta ndërroni furçën e dhëmbëve

  • 07/12/2021 | 16:10

Sa shpesh duhet ta ndërroni furçën e dhëmbëve

Ndërsa furçat tona të dhëmbëve janë një element kryesor për ruajtjen e higjienës së mirë të dhëmbëve, ju duhet të kujdeseni që t’i mbani ato të pastra dhe t’i zëvendësoni sa herë që është e nevojshme.

Larja e dhëmbëve siç duhet dy herë në ditë na është mësuar që në moshë të re.

Sidoqoftë, siç thotë fjala e urtë, një punëtor është po aq i mirë sa mjetet e tij, kështu që nëse furça juaj e dhëmbëve është në gjendje të keqe është ndoshta koha ta hidhni atë dhe të blini një të re.

Sa shpesh duhet ta ndërroni furçën e dhëmbëve?

Oral B rekomandon ndërrimin e furçës tuaj të dhëmbëve rreth çdo tre muaj, dhe Shoqata Amerikane e Stomatologjisë (ADA) rekomandon që të zëvendësoni furçën tuaj të dhëmbëve afërsisht çdo tre deri në katër muaj, ose më shpejt nëse shkatërrohet pjesa e fijeve. Kjo sepse, pavarësisht nga lloji i furçës së dhëmbëve që përdorni, fijet e saj mund të vjetrohen dhe të konsumohen dhe mund të humbin efektivitetin e tyre.

“Hulumtimet klinike tregojnë se një furçë e re dhëmbësh mund të heqë më shumë pa pastërti sesa ajo që është konsumuar, duke siguruar që furça juaj po punon më shumë për t’ju ndihmuar të mbani dhëmbët tuaj të pastër dhe të shëndetshëm”.

Shumë dentistë e mbështesin këtë dhe ju rekomandojnë të ndryshoni furçën tuaj të dhëmbëve çdo tre muaj ose kur furça e dhëmbëve fillon të tregojë shenja të konsumimit – cilado që të jetë e para.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë