Loading…

Sa shpesh duhet t’i lani sytjenat

  • 19/08/2022 | 21:30

Sa shpesh duhet t’i lani sytjenat

Larja e sytjenave . Sa shpesh duhet ta bëjmë? Kjo është pyetja në buzët e të gjithëve që duket se nuk e bëjmë me zë të lartë.


Por kur u pyet përfundimisht në mediat sociale kohët e fundit, ndezi një debat masiv. “Sa herë vishni sytjena para se t’i lani? Nëse thoni një herë… ju jeni një person ‘ më zgjidh mua”, pyeti përdoruesi i Twitter @Kheumani , gjë që shkaktoi një sërë përgjigjesh.

“Një herë. Unë mendoj se jam një person ‘më zgjidh mua’, por të paktën jam i pastër”, komentoi dikush, ndërsa një tjetër shkroi : “Rreth 5-10 herë. Nuk ka nevojë t’i lani më shpesh”.

Seksioni i komenteve u nda aq shumë sa @Kheumani më vonë komentoi : “A po grindemi vërtet për këtë temë të sytjenave ? Sinqerisht nuk është aq serioze”.

Për të marrë përgjigjet, Glamor ka kërkuar ndihmën e kompanisë së njohur të shitjes me pakicë të të brendshmeve, Pour Moi.

Sa shpesh duhet t’i laj sytjenat e mia?
Në një sondazh të higjienës personale të kryer së fundmi nga Mashable dhe SurveyMonkey, mesatarisht 35 për qind e grave në Mbretërinë e Bashkuar pranuan se mbanin sytjena të paktën pesë herë përpara se t’i lanin ato.

Ndonëse është e saktë të mos i lani shumë sytjenat, pasi mund të dëmtojë elasticitetin e tyre, gjë që është thelbësore për mbështetjen e duhur, Teknologu i të brendshmeve të Pour Moi, Lois Siciliano, këshillon t’i lani ato çdo dy deri në tre veshje.

Megjithatë, Lois theksoi se cikli i larjes varet nga ajo që keni bërë kur mbani sytjena. “Kur bëhet fjalë për përdorim normal, çdo dy deri në tre veshje është në rregull. Natyrisht, nuk është kështu nëse është një sytjena sportive që keni veshur në një klasë intensive palestër ose nëse është një ditë e nxehtë vere. Nëse jeni veçanërisht të djersitura, duhet të lani sytjenat çdo herë”, shpjegon Lois.

 

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë