Loading…

Sa vullkane aktive ka në Tokë?

  • 16/11/2020 | 17:20

Sa vullkane aktive ka në Tokë?

Ka rreth 1,500 vullkane potencialisht aktive në të gjithë botën, përveç rripave të vazhdueshëm të vullkaneve në fund të oqeanit në qendrat e përhapura si Ridge Mid-Atlantic.Transmeton Gazeta Metro


Rreth 500 nga ata 1,500 vullkane kanë shpërthyer në kohën historike. Shumë prej tyre ndodhen përgjatë Rimës së Paqësorit në atë që njihet si “Unaza e Zjarrit”. Në Shtetet e Bashkuara, vullkanet në Cascade Range dhe Alaska të njohura si zinxhiri vullkanik Aleutiae të cilat gjithashtu janë pjesë e Unazës, ndërsa vullkanet Havai formohen mbi një ‘pikë të nxehtë’ afër qendrës së Unazës.

Ka 169 vullkane potencialisht aktive në Shtetet e Bashkuara. Misioni i Programit të Rreziqeve të Vullkanit USGS është të rrisë sigurinë publike dhe të minimizojë përçarjen sociale dhe ekonomike nga trazirat dhe shpërthimet vullkanike.

Ne e arrijmë këtë duke dhënë parashikime efektive, paralajmërime dhe informacione në lidhje me rreziqet e vullkanit bazuar në kuptimin shkencor të proceseve vullkanike.

Shërbimi Gjeologjik i Sh.B.A vlerëson dhe monitoron rreziqet në vullkanet brenda Shteteve të Bashkuara dhe territoreve të saj. Burime të mira për informacion në lidhje me vullkanet jashtë Shteteve të Bashkuara përfshijnë Universitetin Shtetëror të Oregonit Volcano World dhe Programin Global të Vullkanizmit të Institucionit Smithsonian. Transmeton gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë