Loading…

Saeb Erekat, negociator palestinez i paqes vdes pasi u infektua me koronavirus

  • 10/11/2020 | 12:07

Saeb Erekat, negociator palestinez i paqes vdes pasi u infektua me koronavirus

Saeb Erekat, një negociator veteran i paqes dhe zëdhënës i shquar ndërkombëtar për palestinezët për më shumë se tre dekada, vdiq të martën, disa javë pasi u infektua nga koronavirusi, transmeton Gazeta Metro.


Erekat i arsimuar amerikan ishte i përfshirë në pothuajse çdo raund të negociatave të paqes midis Izraelit dhe Palestinezëve duke u kthyer në konferencën historike të Madridit në 1991, kur ai u shfaq i famshëm i mbështjellë me një keffiyeh bardh e zi, një simbol i nacionalizmit palestinez.

Ishte një gjest që e bëri atë hero për shumë në shtëpi, por shkaktoi një trazirë midis personaliteteve të huaja.

Gjatë dekadave të ardhshme Erekat ishte një prani e vazhdueshme në mediat perëndimore, ku ai pandërprerë mbrojti një zgjidhje të negociuar me dy shtete të konfliktit dekada të vjetër, mbrojti udhëheqjen palestineze dhe fajësoi Izraelin për dështimin për të arritur një marrëveshje.

Partia e tij Fatah njoftoi vdekjen e tij në një deklaratë. Një i afërm dhe një zyrtar palestinez konfirmoi se ai ndërroi jetë, duke folur në kushte anonimiteti për shkak të shqetësimeve të privatësisë. Erekat mbijeton nga gruaja e tij, dy djem, dy vajza binjake dhe tetë nipër e mbesa.

Ish ambasadori amerikan në Izrael dhe i dërguari special i SHBA në Lindjen e Mesme Martin Indyk vlerësoi Erekat si një “vëlla”, duke thënë: “Angazhimi juaj për të ndjekur lirinë për popullin tuaj me mjete paqësore do të shkëlqejë përgjithmonë si një fener që do t’i udhëzojë ata tutje”./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë