Loading…

‘Saga me Kryeprokurorin’, Lumezi mesazh Osmanit: S’ka kohë, presidentja t’i shërbejë drejtësisë

  • 23/03/2023 | 09:06

‘Saga me Kryeprokurorin’, Lumezi mesazh Osmanit: S’ka kohë, presidentja t’i shërbejë drejtësisë

As pas 11 muajve, Blerim Isufaj nuk ka marrë “aminin” që i duhet për t`u emëruar Kryeprokuror i ri i Shtetit.


Çështja e kryeprokurorit të shtetit ka mbetur në sirtarët e Presidencës së Kosovës.

Presidentja Vjosa Osmani nuk e ka dekretuar atë për këtë pozitë dhe nuk ka në plan ta bëjë këtë pa u shterur të gjitha procedurat gjyqësore.

Për këtë çështje ka folur Ish-kryeprokurori i shtetit, Aleksandër Lumezi, i cili thotë se prokuroria nuk ka kohë të presë më.

“Prokuroria e Shtetit nuk ka kohë për të pritur, për disa ditë do të bëhet një vit që është dërguar propozimi nga KPK tek Presidentja e shtetit për dekretimin e Kryeprokurorit të Shtetit dhe ende nuk e kemi finalizimin e këtij procesi”, thotë Lumezi

Lumezi kërkon nga Presidentja Osmani që të respektohet vlerësimi i Këshillit Prokurorial të Kosovës, duke u dekretuar kandidatin që e kanë propozuar këta të fundit.

“Propozimi i KPK-së i cili është i vetmi vlerësuesi dhe matës i integritetit dhe profesionalizmit të kandidatit të propozuar duhet të respektohet nga Presidentja dhe sa më parë pas përfundimit të procedurave gjyqësore është dashur të emërohet Kryeprokurori i ri i Shtetit, duke i respektuar kompetencat Kushtetuese për të siguruar funksionimin harmonik të organit të akuzës, i cili është institucion i pavarur me autoritet dhe përgjegjësi për ndjekjen penale të personave të dyshuar për kryerjen e ndonjë vepre penale”, tha ish kryeprokurori i shtetit, Aleksandër Lumezi

Lumezi për Front Online u shpreh optimist se presidentja e vendit do t’i shërbejë drejtësisë.

“Besoj që Presidentja e Republikës do t’i shërbej drejtësisë dhe ndërtimit të një sistemi prokurorial të drejtë dhe të pavarur”, deklaroi Lumezi

Këshilli Prokurorial i Kosovës kishte votuar unanimisht për Blerim Isufajn për Kryeprokuror të ri të Shtetit.

Isufaj ka marrë votat absolute të 11 anëtareve të KPK-së.

Por votimi i tij në krye të prokurorisë po kundërshtohet nga ambasadorët e huaj në Kosovë dhe organizata vendore.

Kjo sepse sipas tyre janë shpërfillur parimet për një proces të drejtë dhe meritor.

Kujtojmë se, konkursi për emërimin e Kryeprokurorit të ri të Shtetit ishte shpallur nga Këshilli Prokurorial i Kosovës më 12 janar 2022, kjo pasi Aleksandër Lumezit i përfundoi mandati më 21 prill 2022.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë