Loading…

Saimir Strati synon prapë rekordin Guinness

  • 08/11/2016 | 18:10

Saimir Strati synon prapë rekordin Guinness

Strati në ambientet e Muezut Kombëtar të Kosovës po e bënë portertin gjigant të Nënës Terezë.

Saimir Strati, artist shqiptar. në një platformë druri të sofistikuar me 1.5 milionë kopsa teli ,e dy ngjyra (e bardhë, e kaftë), ai tenton ta shënojë prapë një rekord të ri në  Guinness. Këtë po planifikon t’a përfundoj me 28 nëntor.

Ai një kohë të gjatë e kishte pasur në mendje t’a bëjë këtë vepër, dhe Kosova i është dukur si vendi i duhur.
“Studiuesit thonë se Nënë Tereza ka lindur në Kosovë, kështu që një kthim në vendlindje është diçka shumë e mirë. Këtë vit unë do ta quaja viti i Nënë Terezës. Ne nuk mund të bëjmë dot atë që ajo ka bërë, por sado pak, qoftë edhe për sensibilizimin të tregojmë që ne e duam paqen dhe jemi paqësorë dhe ne dimë të shfaqim edhe vepra arti”, ka thënë tutje artisti.

Saimir Strati ka edhe 9 rekorde tjera Guinness:

1.Në vitin 2006 për herë të parë në Librin e Rekordeve Guinness me mozaikun më të madh në Botë të realizuar me gozhda industriale. (me këtë vepër u bë shqiptari i parë që realizoi një rekord Guinness brenda territorit të Shqipërisë).
2.Viti 2007 Rekordi i dytë, Mozaiku më i Madh në Botë i realizuar me kunja dhëmbësh. (kategori e re ne GWR).
3.Viti 2008 Rekordi i tretë, Mozaiku me i Madh në botë i realizuar me Tapa . (kategori e re ne GWR).
4.Viti 2009 Rekordi i katërt, Mozaiku me i Madh ne Bote i realizuar me Penela . (kategori e re ne GWR).
5.Viti 2010 Rekordi i pestë, Mozaiku me i Madh në Bote i realizuar me Vida . (kategori e re ne GWR).
6.Viti 2011 Rekordi i gjashte, Mozaiku me i Madh në Bote i realizuar me Kokrra Kafe . (kategori e re ne GWR).
7.Viti 2012 Rekordi i shtatë, Mozaiku me i Madh ne Botë i realizuar me Fasule .
8.Viti 2014 Rekordi i tetë, Mozaiku më i Madh në Botë i realizuar me Pipa Plastike . (kategori e re ne GWR).
9.Viti 2014 Rekordi i nëntë, Mozaiku me i Madh në Bote i realizuar me Tapa .

Rekomandime
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë