Loading…

Sali Berisha kërkon bashkimin më Kosovën, në Ditën e Flamurit tregon se si duhet të bëhet bashkimi kombëtar

  • 28/11/2018 | 08:54

Sali Berisha kërkon bashkimin më Kosovën, në Ditën e Flamurit tregon se si duhet të bëhet bashkimi kombëtar

Ish-kryeministri dhe ish-Presidenti i Shqipërise, Sali Berisha, ka folur në lidhje me bashkimin e mundshëm të Shqipërisë dhe Kosovës.

Berisha ka deklaruar se bashkimi nuk bëhet me deklarata boshe, por duhet bërë veprime konkrete, si njohja e shtetësisë, hekurudhë etj.

“Do të bashkohesh? Ndërto hekurudhën. Do të bashkohesh? Njehëso dy shtetësinë. Do të bashkohesh. Duhet bërë hapa konkret. Hajde të bëjmë hapa të vazhdueshëm në këto drejtime dhe pastaj shohim. Bashkimi i shqiptarëve në një shtet është një gjë e domosdoshme, por duhet bërë në mirëkuptim më partnerët ndërkombëtarë”, tha Berisha.

“Albanofobia ka qenë për fqinjët tanë doktrina më raciste dhe më çnjerëzore. Ne nuk duhet të shkojmë drejt konflikteve, por drejt paqes”, ka thënë ai.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë