Loading…

Salihu: Kurti e Osmani nuk thanë asnjë fjalë për marrëveshjen, folën vetëm për postet e tyre

  • 14/01/2021 | 16:37

Salihu: Kurti e Osmani nuk thanë asnjë fjalë për marrëveshjen, folën vetëm për postet e tyre

Analisti Fitim Salihu ka reaguar pas marrëveshjes së Vetëvendosjes me Vjosa Osmanin, duke thënë se të dy palët nuk e thanë asnjë fjalë për programin e tyre, dhe pse vijnë nga dy ideologji të ndryshme, shkruan Gazeta Metro.


Salihu përmes një shkrimi në rrjetin social Facebook, ka thënë se Albin Kurti e Vjosa Osmani kanë folur vetëm për postet e tyre, dhe se me rëndësi janë karriget.

“Asnjë fjalë nuk e thanë për programet e marrëveshjes edhe pse vijnë nga dy ideologji të ndryshme. Vetëm për poste folën. Me rëndësi karriget: “I madh je, kryeministër.” “Ti je më e madhe, presidente.” “Jo, jo, kryeministër, ti je më i madhi.” “Ooo, jo bre, ti je më e…”, ka thënë ai.

Postimi i plotë:

1. Asnjë fjalë nuk e thanë për programet e marrëveshjes edhe pse vijnë nga dy ideologji të ndryshme. Vetëm për poste folën. Me rëndësi karriget: “I madh je, kryeministër.” “Ti je më e madhe, presidente.” “Jo, jo, kryeministër, ti je më i madhi.” “Ooo, jo bre, ti je më e…”
2. VV-ja e ka përmendur Murat Jasharin për President. Por, në mes të familjes Jashari dhe Vjosa Osmanit, ata zgjodhën Vjosën. Pra, Jasharët prapë vetëm u keqpërdorën për poena politikë dhe në fund u mashtruan e u harruan.
3. Vjosa e pati sloganin “Guxo” por vetë nuk guxoi të garonte e vetme. Kaq për përkrahjen popullore për të dhe kaq për guximin e saj.
4. Vjosa pati thënë që nuk shkon në VV për sa kohë që aty ka ish LPK-istë. Sa e di unë, aty akoma janë Hydajet Hyseni e Emrush Xhemajli. Prandaj, në politikë nuk bën të thuash “kurrë”. Aq më pak ta theksosh si fort germën “rr” se pastaj duhet t’i hash fjalët e tua.
5. Vjosa e shkeli protokollin kur si Presidente në detyrë iu referua Kurtit si kryeministër, edhe pse ai nuk është kryeministër. Presidenti është institucion dhe nuk shpreh aty dëshira. Zyrtarisht Kosova e ka kryeministrin e vet dhe ai nuk është Kurti. Por, kështu është kur më shumë se Presidente je një fanse personale e Kurtit. Atij që vjet i thoshte Hugo Çavez, tash e ka bërë idhull.
6. Vjosa e ka vënë Presidencën në shërbim të fushatës zgjedhore. Sot negociatat me Kurtin i bëri në Presidencë, kurse protokolli i Presidencës është parë duke e organizuar nënshkrimin e marrëveshjes. Çfarë keqpërdorimi i gërditshëm!./gazetametro.net

1. Asnjë fjalë nuk e thanë për programet e marrëveshjes edhe pse vijnë nga dy ideologji të ndryshme. Vetëm për poste…

Posted by Fitim Salihu on Thursday, January 14, 2021

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë