Loading…

Sallata plot shëndet me qepë të njoma, domate dhe majdanoz

  • 13/06/2021 | 12:07

Sallata plot shëndet me qepë të njoma, domate dhe majdanoz

Vendet e Lindjes së Mesme kanë një kulinari shumë të veçantë, me gatime interesante të shijshme dhe aromatike.


Kjo sallatë zakonisht përgatitet gjatë periudhës së Ramazanit në këto shtete. Ajo pasuron organizmin tuaj plot me perime, drithëra, barishte dhe shije.

Me shijen e Mesdheut, sallata është e freskët dhe një shpërblim për shqisat.

Si Të Përgatisni Krejt Lehtë Sallatën

Përbërësit:

Treçerek filxhan çaji vaj ulliri ekstra të virgjër

3 lugë gjelle lëng limoni të freskët
Treçerek filxhan çaji bulgur
2-3 tufa majdanoz të grirë hollë
2 domate të pjekura mirë
2 qepë të njoma
Treçerek filxhan çaji mente të freskëta
Kripë dhe piper sipas dëshirës.
Në një enë të vogël përzieni bashkë vajin e ullirit dhe lëngun e limonit.

Më pas shtoni bulgurin dhe lëreni të qëndrojë për 15 minuta deri sa të zbutet.

Lajini majdanozin dhe qepët dhe thajini mirë.

Domatet pritini në copa të vogla dhe sigurohuni që të mos kenë fara apo lëng.

Merrni një tas të madh sallate dhe hidhni majdanozin, menten, qepën e njomë dhe copat e domates.

Përziejini mirë me njëri tjetrin dhe më pas shtoni bulgurin e zbutur në vaj ulliri dhe limon.

Shtoni kripë dhe piper dhe sipas dëshirës servireni duke e shoqëruar me sallatë jeshile.

Më të fundit
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë