Loading…

Salvador Dali do të ‘ringjallet’ në Florida

  • 04/02/2019 | 16:26

Salvador Dali do të ‘ringjallet’ në Florida

Piktori Salvador Dali “personalisht” do të mirëpresë vizitorët në Muzeun Dali në Florida dhe do të flasë edhe për frymëzimet për kryeveprat e tij, transmeton Gazeta Metro.


Nga muzeu u tha se do të shënojnë 30 vjetorin e vdekjes së artistit të famshëm surreal me një ekspozitë të rrallë “Dali jeton”, duke përdorur teknologjinë e inteligjencës artificiale. Ekspozita do të hapët zyrtarisht në prill.

Muzeu grumbulloi qindra intervista dhe citate dhe një material të madh arkivor nga Dali, përmes të cilit një algoritëm me inteligjencë artificiale do të “mësonte” shprehjet e fytyrës së Dalit.

“A ishte ai profet në shumë mënyra dhe e kuptonte rëndësinë e tij historike? Ai shkroi: nëse vdes një ditë, edhe pse nuk besoj, shpresoj që njerëzit të thonë “Dali vdiq, por jo plotësisht”. Kjo teknologji do t’u japë vizitorëve më shumë përvojë se jeta “, ka thënë Henk Hein, drejtor i muzeut./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë