Loading…

‘Sanksione Kosovës’: Gjermania, Franca dhe Italia u pajtuan me SHBA’në që të bllokohet anëtarësimi i Kosovës në KiE

  • 31/01/2023 | 17:41

‘Sanksione Kosovës’: Gjermania, Franca dhe Italia u pajtuan me SHBA’në që të bllokohet anëtarësimi i Kosovës në KiE

Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA) dhe tre shtete anëtare të Bashkimit Europian (BE), Gjermania, Franca dhe Italia kanë kërkuar nga disa shtete anëtare të Këshillit të Evropës që të mos e vendosin çështjen e anëtarësimit të Kosovës në këtë organizatë në agjendë derisa Prishtina të tregojë konstruktivitet për Asociacionin ka pretenduar Euronews Serbia, transmeton Gazeta Metro.


“Ministritë e punëve të jashtme të disa shteteve evropiane, që janë anëtare të Këshillit të Evropës, kanë marrë një letër nga ambasadat e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në të cilën thuhet që Washingtoni konsideron se çështja e pranimit të Kosovës në Këshill nuk duhet të vendoset në agjendën e Komitetit të Minisrave”, ka mësuar ky medium nga burime diplomatike në Evropë.

Sipas këtyre burimeve, një gjë e tillë nuk duhet të ndodh deri kur “Kosova të ketë një pozicion më të përshtatshëm për Asociacionin e Komunave me Shumicë Serbe, që do të shtronte rrugën drejt propozimit për marrëveshjen bazike mes Beogradit dhe Prishtinës.”

Euronews Serbia thotë që me këtë pozicion të SHBA-ve është pajtuar Italia, Franca dhe Gjermania.

Kosova e kishte bërë aplikimin e saj për anëtarësim në Këshillin e Evropës vitin e kaluar.

Gjatë ditës së sotme në Ambasadën e ShBA-ve në Prishtinë është mbajtur një takim në lidhje me modalitetet e formimit të Asociacionit, ku ishin të pranishëm edhe shumë zyrtarë qeveritarë, përfshirë shefin e stafit të kryeministrit Kurti, Luan Dalipin.

Nënsekretari Derek Chollet dhe i dërguari special i ShBA-ve për Ballkanin Perëndimor Gabriel Escobar në një shkrim të përbashkët kishin deklaruar se duhej të formohej Asociacioni, duke dhënë garanci që ai të ishte në përputhje me Kushtetutën.

Kujtojmë se presioni ndaj Qeverisë Kurti për formimin e Asociacionit është shtuar veçanërisht pasi Serbia përmes presidentit të saj kishte dhënë sinjale se do ta pranonte të ashtuquajturin plan franko-gjerman. /gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë