Loading…
Sapo ndodhi: Kim gjunjëzohet para Trump’it, pranon të ç’armatoset
  • 12/06/2018 | 09:30

Sapo ndodhi: Kim gjunjëzohet para Trump’it, pranon të ç’armatoset

Sapo ndodhi.


Presidenti amerikan, Donald Trump dhe udhëheqësi i Koresë së Veriut, Kim Jong’un, kanë nënshkruar pak më parë një marrëveshje të përbashkët për denuklarizimin e Koresë së Veriut, përcjell Gazeta Metro.

Siç thuhet në dokumentet e nënshkruara nga vetë Trump, dy udhëheqësit ranë dakord që të punojnë drej denuklearizimit të plotë të Gadishullit Korean.

“Presidenti Trump dhe Kim Jong Un zhvilluan një takim gjithëpërfshirës, të thellë dhe të sinqertë mbi çështjet që lidhen me vendosjen e marrëdhënieve të reja SHBA-Kore e Veriut dhe ndërtimin paqes në gadishullin Korean. Presidenti Trump ofroi garanci per sigurine e Korese dhe kryetari Kim Jong Un konfirmoi angazhimin e tij të palëkundur për të përfunduar denullearizimin e Gadishullit Korean”, thuhet në dokument.

Ndërkohë, mëngjesin e hershëm ndodhi takimi historik në mes dy liderëve, e kjo pas acarimit të raporteve mes dy vendeve kohëve të fundit. /Gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë