Loading…

Saranda dhe toleranca fetare: Qyteti me plotë martesa të përziera

  • 14/06/2019 | 10:10

Saranda dhe toleranca fetare: Qyteti me plotë martesa të përziera

Qyteti i Sarandës që shtrihet në pjesën jugperëndimore të vendit, përbëehet nga dy besime kryesore fetare, ortodoks dhe mysliman, shkruan Gazeta Metro.


Ajo që e karakterizon këtë vend bregdetar, është se qytetarët besimtarë të këtyre dy feve, martohen shumë mes vete.

Kjo tregon se ky vend ka një tolerancë të madhe, ndërsa raportet mes dy vendeve kanë qenë gjithnjë shumë të mira.

Veç kësaj, në qytet ndodhen edhe dy objektet kryesore fetare të këtyre dy feve, një xhami dhe një kishë ortdokse.

Kisha ortodokse e Shën Harallambit gjendet vetëm disa metra larg qendrën së qytetit, aty besimtarët e kësaj feje shkojnë dhe kryejnë ritet e tyre fetare.

Ndërsa, sa i përket fesë islame, në qendër ndodhet edhe një xhami, e cila është Xhamia e Qytetit, dhe natyrisht që vizitohet për çdo ditë nga myslimanët. Sidoqoftë, në rrethinë ndodhen edhe plot xhami të tjera./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë