Loading…

Sarkazma zhvillon të menduarit kritik, e thotë shkenca

  • 02/10/2023 | 09:35

Sarkazma zhvillon të menduarit kritik, e thotë shkenca

Sarkazma, për shumë njerëz është lloji i preferuar i humorit për shkak të natyrës së errët dhe armiqësore.


Kur bëhet në mënyrën e duhur, ky lloj humori është i papritur dhe ndërlidhet me situatën. Sarkazma ngacmon njerëzit të cilët do të mund të na bezdisnin apo fyejnë, duke na vënë neve në një nivel më të lartë intelektual.

A është sarkazma toni i zërit i duhuri kur e komplimentoni gruan tuaj? Natyrisht se jo. Sidoqoftë mund të jetë, një mjet fantastik me të cilin mund ti qaseni anës suaj kreative e intelektuale. Sarkazma kërkon një nivel të madh të inteligjencës, sikurse edhe aftësinë për të analizuar dhe kuptuar mendimet komplekse.

Kjo është ilustruar edhe në një studim të publikuar së fundi nga Qendra Kombëtare për Informacion Bioteknik.

Shkencëtarët kanë vrojtuar vullnetarët dhe kanë arritur në përfundim se sarkazma ndikon në zhvillimin e të menduarit kritik.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë