Loading…

Scholz premton dërgimin e më shumë tankeve kundërajrore në Ukrainë

  • 29/11/2022 | 23:54

Scholz premton dërgimin e më shumë tankeve kundërajrore në Ukrainë

Kancelari gjerman, Olaf Scholz të martën u zotua për dërgimin e më shumë tankeve anti-ajrore Gepard në Ukrainë.


“Ne do të vazhdojmë të punojmë për të siguruar atë sistem shumë efikas”, tha Scholz gjatë një konference të përbashkët shtypi me organizatat financiare dhe ekonomike botërore.

Kancelarja dënoi bombardimet e vazhdueshme dhe siguroi ukrainasit për ndihmë të mëtejshme, tha zëdhënësi i qeverisë, Steffen Hebestreit, raporton cnn.

“Presidenti ukrainas ka shprehur mirënjohjen për mbështetjen shumë të gjithanshme të Gjermanisë në terma monetarë, por edhe në aspektin e dërgesave të armëve, sepse artileria dhe sistemet e mbrojtjes ajrore që ne ofrojmë kanë një ndikim shumë domethënës në aftësinë e Ukrainës për të garantuar integritetin dhe sovranitetin e saj”, tha Scholz para gazetarëve.

Deri më sot, qeveria gjermane ka ofruar ndihmë financiare afatshkurtër për riparimin e infrastrukturës energjetike në shumën prej rreth 56 milionë euro, tha Hebestreit në njoftimin për shtyp. Gjermania po siguron gjithashtu mbi 350 gjeneratorë pasi Ukraina vuan nga ndërprerjet e energjisë elektrike për shkak të granatimeve ruse.

Kancelari përsëriti mbështetjen e vazhdueshme të Gjermanisë për Ukrainën, duke përfshirë mbrojtjen ajrore dhe rindërtimin afatgjatë.

Scholz tha se oferta gjermane për sistemin e saj të mbrojtjes ajrore Patriot për Poloninë nuk ishte jashtë tryezës, pasi raketat e humbura goditën vendin më 15 nëntor.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë