Loading…

Së shpejti vjen dhe “supervaksina” që lufton koronavirusin dhe gripin

  • 22/11/2020 | 14:38

Së shpejti vjen dhe “supervaksina” që lufton koronavirusin dhe gripin

Një ekip kërkuesish bën me dije se brenda një viti do të jetë gati një “supervaksinë” që do të mbrojë njerëzit njëkohësisht nga gripi i zakonshëm dhe koronavirusi.


Profesori Ronald Eccles, që drejton një nga katedrat e universitetit të Kardifit prej 30 vitesh shprehet se nuk ka asnjë pengesë të pakapërcyeshme për të kombinuar dy vaksinat në një të vetme.

“Besoj se në të ardhmen do të kemi një vaksinë të kombinuar për gripin dhe koronavirusin. Është më e lehtë dhe për njerëzit të bëjnë një vaksinë sesa dy”, shprehet profesori.

Eccles nënvizon se së pari do të duhej të kryheshin kontrolle sigurie për të mos ndërveprime të dëmshme midis dy vaksinave, por shton se nuk kishte gjasa të kishte ndonjë problem.

Kombinimi i vaksinave në një të vetme është përdorur shpesh në vaksinimin e fëmijëve.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë