Loading…

Sekretari i OKB’së: Bota e përçarë nuk e lufton dot pandeminë

  • 18/10/2020 | 09:45

Sekretari i OKB’së: Bota e përçarë nuk e lufton dot pandeminë

Rastet e reja globale me koronavirus shënuan një rritje rekord ditën e shtunë, me 400 000 persona të prekur në 24 orët e fundit. Kjo është shifra më e lartë e regjistruar që nga nisja e pandemisë.


Sipas Sekretarit të Përgjithshëm të Organizatës së Kombeve të Bashkuara (OKB), Antonio Guterres, bota e përçarë nuk po e përballon dot sfidën e pandemisë.

“Pandemia është një sfidë e madhe globale për të gjithë komunitetin ndërkombëtar. Është e qartë që bota, duke qenë e përçarë, nuk po e përballon siç duhet. Kemi përpara një sprovë që nuk po e kalojmë dot”, tha Guterres për agjensinë e lajmeve “Lusa”.

Europa, e konsideruar si epiqendra e pandemisë në javët e fundit ka shënuar një mesatare prej 140 mijë rastesh në ditë, përgjatë javës së fundit.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë