Loading…

Sekretari i Qeverisë së Zaevit e kishte quajtur UÇK’në organizatë terroriste

  • 05/06/2017 | 21:44

Sekretari i Qeverisë së Zaevit e kishte quajtur UÇK’në organizatë terroriste

Kryeministri i ri i Maqedonisë Zoran Zaev, në mbledhjen e parë të Kabinetit të tij qeveritar, mes tjerash, zgjodhi edhe sekretarin e përgjithshëm të Qeverisë, dhe ky është Dragi Rashkovski, për të cilin u tha se vjen nga Fakulteti Juridik i Shkupit.


Ajo që nuk u tregua me këtë rast, është se Rashkovski ka qenë një kundërshtar i spikatur i intervenimit të NATO-s për çlirimin e Kosovës nga pushtimi ushtarako-policor i Serbisë së Sllobodan Millosheviqit.

Nga një dokument që i ra në dorë Gazetës Express, Rashkovski, në një hartim si student i Fakultetit Juridik, sulmon faktorin ndërkombëtar, të udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës, edhe për përkrahje të shqiptarëve në Maqedoni gjatë konfliktit të vitit 2001. Në këtë shkrim, sekretari i ri i përgjithshëm i Qeverisë së Zaevit, Ushtrinë Çlirimtare Kombëtare e quan “organizatë terroriste”.

Në të njëjtin shkrim, ai kategorikisht kundërshton anëtarësimin e Maqedonisë në NATO.

Në vazhdim shkrimi i plotë i Rashkovskit gjatë studimeve në Fakultetin Juridik në Universitetin shtetëror të Shkupit, i titulluar “JO PËR NATO-n”./Gazeta Express/

 

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë