Loading…

Sekretari i ri amerikan: Ambasada amerikane do vazhdoj të qëndroj në Jeruzalem

  • 20/01/2021 | 11:21

Sekretari i ri amerikan: Ambasada amerikane do vazhdoj të qëndroj në Jeruzalem

Administrata e ardhshme e Presidentit të zgjedhur Joe Biden do të mbajë ambasadën e SHBA në Jeruzalem, sipas sekretarit të ardhshëm të shtetit Antony Blinken, transmeton Gazeta Metro.


“A jeni dakord që Jeruzalemi është kryeqyteti i Izraelit dhe a angazhoheni që Shtetet e Bashkuara do të mbajnë ambasadën tonë në Jeruzalem?” pyeti senatori republikan Ted Cruz i Teksasit. “Po dhe Po”, tha Antony Blinken në dëshmi në seancën e tij të konfirmimit të Senatit.

Presidenti në largim Donald Trump njoftoi njohjen nga SHBA të Jeruzalemit si kryeqytetin e Izraelit në dhjetor 2017.

SHBA zhvendosi ambasadën e saj në Izrael nga Tel Aviv në Jeruzalem në maj të vitit pasardhës. Jeruzalemi mbetet në zemër të konfliktit për dekada në Lindjen e Mesme, me palestinezët që këmbëngulin që Jeruzalemi Lindor – i okupuar ilegalisht nga Izraeli që nga viti 1967 – duhet të shërbejë si kryeqyteti i një shteti Palestinez.

Për një zgjidhje me dy shtete në Palestinë, diplomati i ardhshëm tha se Biden mendon se mënyra më e mirë “për të siguruar të ardhmen e Izraelit si një shtet hebre, demokratik dhe për t’u dhënë palestinezëve një shtet për të cilin ata kanë të drejtë është përmes të ashtuquajturit dy-shtet zgjidhje “.

“Unë mendoj realisht, është e vështirë të shohësh perspektiva afatshkurtra për të ecur përpara për atë. Ajo që do të ishte e rëndësishme është të sigurohemi që asnjëra palë të mos ndërmarrë hapa që e bëjnë procesin tashmë të vështirë edhe më sfidues,” shtoi ai./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë