Loading…

Sekreti i Mona Lizës

  • 16/01/2017 | 20:51

Sekreti i Mona Lizës

Imazhet më të reja kanë zbuluar sekrete në foton e Mona Lizës, duke nxjerrë prova se Leonardo da Vinci ka vendosur në qerpikë një pamje që është mbetur mister për një kohë shumë të gjatë.


Pamjet janë pjesë e një paraqitjeje, ‘Sekretet e Mona Lizës të zbuluara’, të cilat karakterizojnë një kërkim të ri të Pascal Cotte një asistent teknik francez në një debutim pikturash në San Francisko.

Fytyra e Mona Lizës duket pak më e largët dhe qeshja është e ndryshme, po ashtu edhe sytë janë të ndryshëm. Qeshja është ende e pazbardhur,  sipas Cotte.

Misteret e Mona Lizës në imazhin e zmadhuar të syrit të djathtë, kanë një shenjë si të goditur në pjesën e qerpikut. Nuk është se Mona Liza nuk ka qerpikë apo sy real. Një tjetër enigmë ka qenë pozicioni i krahut të djathtë në pamjen e parë, që gjendet në të njëjtin pozicion tek stomaku.

Asistent-tekniku ka zbuluar edhe pigmentin në pulsin e djathtë e cila vjen krahas gjunjëzimit të Mona Lizës. Pjesa e kycit dhe ajo e pulsit kanë një rrethim. Pulsi në dorën e djathtë ndodhet sipër stomakut. Por, nëse e vazhdon thellësisht në rrezet infra të kuqe shihetnjë mbulesë mbi pulsin e saj

Prapa një pikturë imazhet me rrezet infra të kuqe kanë paraqitur ilustrime përgatitore të da Vincit të cilat gjenden në pjesën e pasme, duke treguar se ajo është një qenie humane.

Ulja në gjunjë e Mona Lizës tregon trupin e saj dhe stomakun e madh. Madje studiuesi më i fundit i së famshmes Mona Liza, tregon se pasi e ka studiuar pikturën dhe imazhin e saj në rrezet infra të kuqe, ka parë bukurinë dhe misterin që ajo shpreh.

 

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë