Loading…

Seks-skandal në Eurovision: Vullnetaret femra preken e përkëdhelen gjatë ceremonisë hapëse

  • 13/05/2022 | 20:39

Seks-skandal në Eurovision: Vullnetaret femra preken e përkëdhelen gjatë ceremonisë hapëse

Konkursi Eurovision është përfshirë në një skandal seksual pasi një numër vullnetarësh femra pohuan se ishin ‘përkëdhelur’ dhe ‘prekur’ gjatë ceremonisë hapëse të festivalit të këtij viti.


Femrat ishin të gjitha nikoqire në një festë që u mbajt fundjavën e kaluar dhe ku morën pjesë interpretues, këngëtarë mbështetës, kërcimtarë dhe të ftuar VIP.

Eurovision – që organizon konkursin vjetor të maratonës së këngës transkontinentale – i ka mohuar pretendimet, por grupet e grave në Itali po bëjnë presion për një hetim urgjent të policisë.

Një grua e quajtur Chiara pretendon se ishte ‘prekur në fund dhe në bel’ nga ‘balerinët e një këngëtari të huaj’ – pa i identifikuar ata, shkruan DailyMail.

Një tjetër grua në festën e tapetit të kuq – e cila u mbajt në Pallatin Venaria në periferi të Torinos – tha: “U ndjeva e dhunuar. Unë isha atje si vullnetare për të ndihmuar delegacionet dhe ata kishin duart e tyre mbi ne”.

Ajo vazhdoi: “Ata vazhdimisht na përqafonin dhe na preknin – njëri vuri dorën në belin tim dhe u përpoq të më puthte. Unë arrita të ikja, por më pas dikush tjetër u përpoq të bënte të njëjtën gjë”.

“Po u ndodhte shumë vullnetareve femra që ishin atje dhe në fund shumë u larguan për shkak të asaj që po ndodhte”.

Akuzuesja, e cila është rreth të 20-ave shtoi: “Mezi prisja të isha vullnetare në Eurovizion, por kurrë nuk e prisja që të ndodhte diçka e tillë”.

“Ajo që duhet të ishte një përvojë e mrekullueshme u shndërrua në një mbrëmje përkëdheljeje dhe ngacmimi”, shto ajo.

“Në rregull, është diçka që mund të marrësh në një klub nate, por kurrë nuk prisja që diçka e tillë të ndodhte në një ngjarje si kjo”, theksoi vajza.

Ceremonia hapëse e të dielës u organizua për t’i paraprirë tri netëve të Eurovisionit dhe u mbajt në Pallatin Venaria në periferi të Torinos, një ish-rezidencë mbretërore.

Vendi – i cili është një vend i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s – priti më shumë se 40 vende që merrnin pjesë në ekstravagancën muzikore të kësaj fundjave, por delegacioni i Mbretërisë së Bashkuar nuk mendohet të ketë marrë pjesë.

Raportime të ndryshme në rrjetet sociale flasin për një ‘natë të dehur dhe të egër’ ndërsa të ftuarit shijuan shampanjë, birrë dhe kokteje për të nisur konkursin në atë që quhej Tapeti Turquoise.

Gazeta e respektuar italiane Corriere Della Sera tha se ata kishin folur me disa femra vullnetare që kishin marrë pjesë në festë dhe kishin folur për një natë të tmerrshme ngacmimi.

Njëra e quajtur Franceska tha: “Isha me një vajzë tjetër dhe ky grup kërcimtarësh të huaj filluan të na shikonin dhe më pas na u afruan. Ata vazhduan të kërcenin shumë afër dhe më pas në një moment filluan të na preknin të gjithë”.

Ajo shtoi: “Në fillim ishte në fakt mjaft e mërzitshme, por më pas kur bari u hap dhe pijet falas filluan të servireshin, gjithçka ndryshoi plotësisht”.

“Këta kërcimtarë kishin shumë për të pirë dhe filluan të na preknin të gjithëve, njëri vazhdoi të më prekte pjesën e poshtme. Por ne nuk shkuam te autoritetet pasi nuk donim të shkaktonim ndonjë problem”.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë