Loading…

Selimi i brengosur për takimin e Ohrit: Tetë orë diskutime ende asnjë lajm

  • 18/03/2023 | 19:43

Selimi i brengosur për takimin e Ohrit: Tetë orë diskutime ende asnjë lajm

Ish ministri i Jashtëm i Kosovës, Petrit Selimi, me një postim në rrjetin social Twitter, ka thënë se as pas thuajse 8 orë bisedime në Ohër ndërmjet kryeministrit Albin Kurti dhe presidentit serb Aleksandar Vucic, nën drejtimin e dyshes europiane Jozef Borrell dhe Miroslav Lajcak, shkruan Gazeta Metro.


Selimi ka thënë po ashtu se në Ohër po qëndron po ashtu edhe emisari amerikan Gabriel Escobar.

“Asnjë lajm ende pas mbi 8 orë diskutimesh në #Ohrid / #Ohër mes krerëve të Kosovës dhe Serbisë, të lehtësuar nga kryediplomati i BE-së. I dërguari amerikan Escobar është gjithashtu atje”, ka shkruar Selimi.

Negociatat mes palëve edhe pse po vazhdojnë për orë të tëra, në anën tjetër ish-diplomati gjerman, Wolfgang Ischinger, shpreson që ata të kenë marrë këshillën e tij për ta bërë një pikë kthese dhe të arrijnë një marrëveshje.

Ischinger me një postim në Twitter, ka risjell vëmendjen te një shkrim që ai e ka botuar dje në Politico.

“Shpresoj që apeli im në Politico nuk u botua më kot: dy palët duhet të bëjnë një hap mirëbesimi menjëherë –sot”, ka shkruar ish-diplomati gjerman.

Kujtojmë që nga mëngjesi i sotëm kanë filluar takimet, fillimisht bilaterale, më pastaj bilaterale mes Kosovës-Serbisë dhe Bashkimit Europian./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë