Loading…

Sëmundja që po ua rrezikon kulturën e specit bujqve të Krushës

  • 06/08/2019 | 23:09

Sëmundja që po ua rrezikon kulturën e specit bujqve të Krushës

Ka kohë që Krusha e Madhe njihet si kryeqyteti bujqësor i Kosovës. Por, është një sëmundje që po ia rrezikon këtë epitet, transmeton Gazeta Metro.


Sëmundja antraknoza po i dëmton me të madhe perimet e mbjellura të cilat si pasojë e prekjes kalben para kohe,

Prania e antraknozës ka bërë që bujqit të lënë shumë ara pa mbjellë.

Përveç specave, me këtë sëmundje sipas bujqve janë prekur edhe perime të tjera në atë zonë.

Fshati Krushë e Madhe, që njihet për kultivimin e specave, tash e disa vite po përballet me Antraknozën, një lloj i sëmundjes i kësaj kulture, e cila ka tendenca të rritjes nga viti në vit./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë